צרו קשר

  ּ

  ספרינקלרים ומטפים

  הספרינקלים הינם ציוד הכרחי לכיבוי אש והם למעשה מתיזי מים אוטומטיים. הספרינקלים יותקנו בדרך כלל בקירות ובתקרות של מבנים, והם מחוברים לצינורות של מערכת המים במבנה.

  בצינורות המים יש לחץ מים תמידי, באותה המערכת מותקן שסתום עשוי זכוכית המכיל חומר מיוחד, כאשר רק בעת שריפה, עם עליית הטמפרטורה בנוזל, שסתום הזכוכית ישבר, והספרינקלים יתחילו להתיז מים לכיבוי השריפה. יחד עם זאת, אין להסתמך על עבודתם של הספרינקלים בלבד לכיבוי השריפה. תפקידם העיקרי הוא, לאפשר לנוכחים במבנה יציאה בבטחה. בו זמנית יש להזמין את כוחות הכיבוי.

  יתרונות הספרינקלים

  יש לזכור שבזמן שריפה, נגרמים נזקים לרכוש במבנה. וזאת לא רק בשל האש, אלא, גם מהתזת המים לכיבוי השריפה. ובכן, יתרונו של הספרינקלר הוא בכך, שכמות המים שמותזים ממנו קטנה בהרבה מאשר כמות המים שמותזת מזרנוק לכיבוי אש. ולכן, השימוש בספרינקלים מצמצם משמעותית את הנזק, שעלול להיגרם לרכוש בעת כיבוי שריפה באמצעות מים.

  הספרינקלים הינם ציוד יעיל, שטוב אם יותקן בכל מבנה. אפילו אם המבנה חסין אש, שריפה מכלה את תכולת המבנה ולא את הקירות.

  התקנת הספרינקלים

  במידה ורוצים להתקין ספרינקלים במבנה מסוים, יש להיעזר אך ורק בחברות שמתמחות בעניין והוסמכו לבצע התקנות ספרינקלים, ועומדות בתקנים המחמירים של מכון התקנים הישראלי, שביסס את התקן לפי מכון התקנים של ארה"ב. בנוסף, ספרינקלים הינם ציוד כיבוי אש המצריכים תחזוקה וביקורת, שגם לעניין, זה קבע מכון התקנים שיבצע את התחזוקה והביקורת אדם שהוסמך על ידם בלבד. חברה שהוסמכה, על ידי מכון התקנים, להתקין ספרינקלים, סומכת גם לבצע תחזוקתם ושימורם.

  וכמו שנאמר, "באש לא משחקים"! בבואנו לרכוש ציוד לכיבוי אש, יש לבדוק היטב את סוג הציוד אשר יתאים ביותר למבנה בו נרצה להתקין אותו, את איכותו ויעילותו. כמו כן, יש לבדוק היטב את החברה עימה נבחר לעבוד, ולברר שהיא אכן מוסמכת על ידי מכון התקנים הישראלי, לבצע את התקנת הציוד לכיבוי אש, וכן, את הביקורות והתחזוקה לציוד.

  ישנם דרכים רבות לכבות שריפה, בחירת אופן הכיבוי והציוד בו נשתמש יהיה תלוי במספר פרמטרים כגון: סוג השריפה, מיקום השריפה וצורתו של המבנה בו התפשטה השריפה.

  בין הסוגים השונים של ציוד כיבוי הקיימים בשוק, נמצא ציוד אוטומטי וציוד ידני. ישנם יתרונות וחסרונות לכל אחד מהם, ויש לבחור ביסודיות את הציוד המתאים ביותר, עבור כל מקום בו רוצים להתקין ציוד כיבוי אש. וזאת על מנת לצמצם את הנזק שעלול להיגרם בעקבות שריפה במבנה.

  כיצד משתמשים במטפים לכיבוי אש

  מטפי כיבוי האש אינם עובדים על כיבוי אש באמצעות מים. המטפים מחילים גז, אבקה או קצף. יש לרסס על השריפה בעת שהיא מתהווה, תכולת המטף מטפלת באזור השריפה ומכבה אותה. מטפים לכיבוי אש יעילים במיוחד לשריפות בתחילתן, וכן, התכולה של המטף אינה מזיקה כמו שכיבוי באמצעות מים עלולים להזיק לרכוש.

  את המטף רצוי לשים במקום נגיש ונח למקרה חרום בו פורצת שריפה ואף לסמנו בשילוט שיבלוט לעין.

  קיימים מטפי כיבוי אש בגדלים ובמשקלים שונים: 1,2,3,6,12,50 ק"ג. וגם תכולתם משתנה. כמו לכל מוצר מדף אחר, גם למטפי כיבוי יש תאריך תפוגה, חשוב לבדוק את תקינותו מידי חודש, ולעקוב אחר הנחיות התקן. לאחר השימוש במטף, הוצאת הנצרה והפעלה, אין להשתמש במטף בשימוש חוזר. את מילוי המטף הישן רשאי לבצע אך ורק תחזוקאי מטפה.

  סוגי מטפים לכיבוי אש

  קיימים סוגים רבים של מטפים. להלן מספר מטפים לכיבוי אש ותפקידם:

  מטפי אבקה – אלו מטפי כיבוי אש שתכולתן אבקות שונות לכיבוי שריפות, מטפי אבקה יעילים לכיבוי שריפות של נוזלים דליקים, שמן, ציוד חשמל, עץ ונייר.
  מטפי הלון – מטף המכיל גז הלון. יעיל לשריפות במבנה סגור בלבד, מתאים לדליקה בבית, לרכבים, לכיבוי שריפה בשלב הראשוני, כיבוי שריפות נוזלים, שריפות שנגרמות מבעיות חשמל. גז ההלון אינו רעיל ואינו מוליך חשמל. השפעתו מידית, אם כי תתכן התלקחות במידה והשריפה לא כובתה לגמרי.
  מטפי 2CO – תכולתם של המטפים היא פחמן דו חמצני דחוס או פחמן דו חמצני מעובה. מטפי CO2 יעילים לכל סוגי השריפות: שריפות דלק, מוצקים וגז.

   

  ספרינקלרים – כיבוי אפקטיבי מונע שריפה רצינית

  כיבוי אפקטיבי של שרפות בהתהוותן מונע מהבעיה להתפשט ולגרום לנזקים עצומים בגוף וברכוש. היות וההפעלה של המערכת אוטומטית, אין מה לחשוש מזה שלא תופעל ברגע האמת בגלל שהמפעיל שלה בחופשה בחו"ל. המערכת זמינה תמיד, מחוברת תמיד ומוכנה לפעולה בכל רגע נתון.

  ההפעלה האוטומטית הופכת את מערכת הספרינקלרים לאפקטיבית במיוחד לחדרים שלא מאוישים דרך קבע, דוגמת מחסנים. החשש הגדול ביותר בחדרים הללו הוא שתפרוץ שריפה ואף אחד לא יידע מזה עד שהבעיה תהפוך לרצינית ותצטרך מערך כיבוי מקצועי. כיבוי מאסיבי של שריפה רצינית יוביל לא רק לנזקי השריפה אלא גם לנזקים הנגרמים ממים. מומלץ להתייעץ עם יועץ בטיחות אש

  איך ספרינקלרים עובדים?

  מערכת הספרינקלרים עוצרת בכל רגע נתון לחץ גבוה מאוד של מים. עצירה זו מתבצעת באמצעות שסתומי זכוכית עדינים, הרגישים מאוד לטמפרטורת האוויר. ברגע שטמפרטורת האוויר מתחילה לעלות, שסתומי הזכוכית נפרצים, והמים העצורים במערכת פורצים החוצה.

  לא, אין לכם מה לדאוג, חום יולי – אוגוסט לא יגרום להפעלת הספרינקלרים, שכן השסתומים מתפוצצים בטמפרטורות גבוהות יותר.

  במקביל להפעלת הספרינקלרים, המערכת משמיעה קול חזק, זאת במטרה להזהיר את האנשים מהסכנה המתקרבת. האזהרה מאפשרת לפנות את המבנה ביעילות ולהזעיק עזרה מקצועית בזמן, עד להגעת צוות כיבוי אש מקצועי.

  למעלה

  השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם

   ּ