צרו קשר
ּ

ממונה בטיחות אש | יועץ בטיחות אש

ליווי מקצועי ושירותי ייעוץ, תכנון ורישוי ע"י בטיחות אש ללקוחות פרטיים ולמגזר העסקי והמוסדי.

 

יועץ בטיחות אש

על פי שירותי הכבאות ודרישות חוק התכנון והבנייה (תשכ"ה – 1965), יש להגיש תכנית בטיחות אש עבור כל מבנה, בין אם מדובר במבנה עומד או מבנה הנמצא בתהליכי בנייה. מטרת התכנית היא למנוע נזקים חמורים לרכוש וחיי אדם היכולים להיגרם כתוצאה מדליקה.

עבודתו של יועץ בטיחות אש כוללת טווח רחב של תחומי אחריות. בין השאר, הוא אמון על גיבוש תכנית בטיחות אש ותכנון מוקפד של כלל המערכות לגילוי האש וכיבויה. זאת כמובן בהתאם להנחיות המפורטות של נציב הכבאות הארצי.

בגלל הסכנה הפוטנציאלית הגדולה שעלולה לגרום דליקה או בעירה לא מבוקרת של אש, הוחלט על פי חוק, כי כל מבנה חייב באישור נספח בטיחות אש חתום, המאשר כי המבנה עומד בכל התקנים, מוגן ומצויד להתמודדות במקרה של פריצת דליקה. חשוב לזכור, כי תקנות אלו נועדו להגן עליכם, על הנכס שלכם ועל הלקוחות/ מבקרים מפני נזקיה של האש.

אילו עסקים זקוקים לשירותיו של יועץ בטיחות אש?

תחת ההגדרה של עסק שהמבנה שלו זקוק לייעוץ של יועץ בטיחות אש מוסמך ו/או גיבוש תכנית בטיחות אש נמצאים עסקים שצריכים  ( על פי חוק) לדאוג לבטיחות של המבנה והאנשים שבתוכו על מנת למנוע אסון עקב דליקה. אלה יכולים להיות מרכזי קניות וקניונים, כולל מרכזי קניות פתוחים ושווקים, בתי ספר, מכללות ואוניברסיטאות, מפעלים ומבני תעשייה, אולמות וגני אירועים, בתי אבות ומבני ציבור ועוד ועוד. תפקידו של יועץ בטיחות אש הוא לבחון את המבנה וסביבותיו, לשכלל את כלל מרכיבי הסכנה לפריצת דליקה ואת אמצעי הכיבוי ודרכי המילוט מהשטח במקרה אסון.

שימוש בשירותיו של יועץ בטיחות אש הכרחי כחלק בלתי נפרד מהוצאת היתרי בניה וכחלק מהליך קבלת רישיון עסק.

סכנות התפרצות דליקה

כל מבנה יכול להפוך למלכודת אש מסוכנת תוך זמן קצר ולהוות סכנה לכל השוהים בתוכו. כדי למנוע מצבים של פגיעה בחיי אדם או ברכוש, יש להקפיד על הכנת תכניות בטיחות אש ועמידה בתקנים המחייבים על פי החוק.

מכאן חשיבותם הקרדינלית של יועצי בטיחות אש. שכן, בטיחות כיבוי אש הכרחית להגנה על הנכס ועל השוהים בו מפני שריפה והתמודדות עימה במידה והיא אכן פורצת.

כבעלי המבנה או יזמי הבנייה, האחריות לבטיחות מוטלת עליכם, אך אתם לא לבד. מן יועצים ומתכננים, מעמידים לרשותכם שירותי ייעוץ בטיחות אש מקיפים.

יועץ בטיחות אש יסייע לכם בהסדרת כל הסוגיות, כולל גיבוש תכנית בטיחות אש מפורטת ודאגה לכל הפרטים הקטנים הדורשים אישור לשם הוצאת נספח בטיחות אש, כולל הנפקת כל האישורים הבירוקרטיים החוצים.

שירותי ייעוץ בטיחות אש

מלבד הכנת תכנית בטיחות אש, השירות שלנו כולל את הסעיפים הבאים:

 • ביצוע סקר בטיחות אש            ●  טיפול בבקשות בטיחות אש לקבלת היתרי בנייה
 • הכנת תיקי שטח                     ●  פיקוח בטיחות אש
 • ביקורות ותחזוקה                    ●  המלצות לנותני שירות מוסמכים בתחום

בנוסף, ניתן לפנות אלינו לצורך העברת הדרכות לעובדים בתחום בטיחות אש, המועברים בהתאם לדרישות שירותי הכבאות.

יועץ בטיחות אש שעושה את עבודת הכנת תיק השטח עבור לקוחותיו, מבצע עבודת חקר מעמיקה על המבנה שכוללת:

 1. מידע כללי על המבנה
 2. שרטוטים לצד תכניות ומפות מפורטות של המבנה וסביבותיו, כולל רישום מדוקדק של כל אמצעי הבטיחות המצויים במתחם.
 3. פירוט של דרכי הגישה למבנה, בעיקר עבור רכבי חילוץ והצלה. בכלל זה גם פירוט של כל הכניסות והיציאות מן המבנה, דרכי מילוט ורחבת חירום לרכבי כיבוי אש, חילוץ והצלה.
 4. תיק השטח כולל תיעוד מדויק, כולל תמונות של כל מיקומי אמצעי גילוי וכיבוי האש וכן של כל מערכות החשמל.
 5. מידע על כל החומרים המסוכנים המצויים במתחם, חומרים דליקים, גז ומצבורי דלק רעלים שונים וכיו"ב.
 6. נהלים והוראות לשעת חירום.

 

איך תבחרו יועץ בטיחות אש בצורה הטובה ביותר?

כפי שציינו בתחילת המאמר, עבודתם של יועצי בטיחות אש חיונית וחשובה לשמירה הן על חיי אדם והן על רכוש. משום כך חשוב שבחירת יועצי בטיחות אש תתבצע באופן שקול ותוך שימת הדעת על מספר מרכיבים הכרחיים לפעילות מקצועית ולשמירה על הבטיחות שלכם ושל המבנה שלכם. כדי שתדעו שבחרתם ביועץ בטיחות אש המקצועי והמיומן ביותר, הרכבנו עבורכם רשימה קצרה עם נקודות לבחינה:

 1. הסמכות מקצועיות – חשוב כי תוודאו כבר על בתחילת ההתקשרות ביניכם, כי לאיש המקצוע שפניתם אליו קיבל את כל התעודות וההסמכות הנחוצות לביצוע העבודה באופן היסודי הנדרש, כמו גם להנפקת האישורים המוסדיים שאתם מחויבים להוציא.
 2. ותק וניסיון בתחום – ממש כמו בתחומים אחרים, גם כאן, ניסיון מעשי עשיר משמעותו התמודדות עם מגוון מקרים, ידע מעמיק יותר ומסוגלות ברמה גבוהה יותר לתת מענה מקצועי ומהיר , תוך הבחנה מוקדמת בכשלי בטיחות פוטנציאליים שעלולים לגרום לסכנת דליקה.
 3. עבודה מדויקת ונאמנות ללקוח – חשוב שתעבדו עם איש מקצוע אמין ומנוסה שרואה את הצרכים שלכם לנגד עיניו. שעבודתו תותאם לטובת העסק שלכם ותבוצע מתוך פריזמה מקצועית אך שמחשבת בצרכי העסק שלכם כאחד.

מהן מערכות כיבוי אש ומה הקשר שלהן לשירותיו של יועץ בטיחות אש?

כחלק מתפקידו, יועץ בטיחות אש צריך להכיר על בוריין את המערכות השונות שניתן להפעיל במקרה של פריצת דליקה במבנה או מתחם, ועליו מוטלת האחריות להעריך ולקבוע אילו  מערכות צריך וניתן להתקין, היכן להתקין אותן ובתוך כך מוטלת עליו האחריות להדריך את  בעלי העסק ו/או העובדים, כיצד עליהם לפעול במקרה של שריפה או אסון אחר.

לרשות העסק, עומדות שלל מערכות לזיהוי שריפה שמאפשרות לגלות התפרצות דליקה בשלבים מוקדמים וכן מערכות כיבוי לואו טק מקומיות כמו מטפה ידני או מערכות מתוחכמות יותר ובפריסה בכל הבניין כמו ספרינקלרים. בנוסף, קיימות גם מערכות להרחקת עשן שניתן להתקין במקומות בהם הן נדרשות.

 

 

סקר סיכוני אש

חומרים מוגדרים כמסוכנים, כאשר הייצור שלהם, השימוש בהם או האחסון שלהם עלולים לגרום לסכנה ולאיים על בטיחות האדם וסביבתו. לרוב, מפעלים וארגונים המאחסנים חומרים המוגדרים כמסוכנים ומשתמשים בהם לצורך פעילותם השוטפת חושפים את עובדיהם ואת סביבתם לסכנות כמו זליגה של החומרים, דליפה, פיצוץ, נידוף ויצירת בריכת אז או עננה רעילה. משום כך ובהתאם לחוק חומרים מסוכנים, על עסקים המחזיקים חומרים מסוכנים יש להגיש סקר סיכונים שיהווה תנאי לקבלה או חידוש של היתר רעלים.

מטרתו של סקר סיכוני אש היא לזהות ולהעריך את הסיכונים הפוטנציאליים למפגעים ואירועים בעלי אופי בטיחותי קשה. הסקר מהווה מרכיב מכריע בתכנית ניהול בטיחות של מפעלים ומתקנים המחזיקים בידם חומרים מסוכנים ו/או דליקים ו/או נפיצים. לרוב הגורם שפונה לעסק/ המפעל/ הגוף הציבורי בבקשה לסקר סיכוני אש הם מכבי האש, המשרד לאיכות הסביבה או פיקוד העורף.

איך זה עובד?

בשלב הראשון, נשלח אליכם יועץ בטיחות אש מורשה, לפגישת הכרות וייעוץ ראשונית. במהלך הפגישה היועץ יעבור על תכניות המבנה, ישאל אתכם שאלות ויסייר במבנה. מטרת הפגישה היא להעריך את רמת הבטיחות במבנה ולאתר ליקויים העלולים להוות סכנה במקרה של דליקה.

לאחר מכן, נשב לפגישת סיכום במהלכה נסקור את ליקויי הבטיחות שנמצאו ונציע פתרונות מתאימים כדי לראות כיצד ניתן להתקדם.

עבודתו של יועץ בטיחות אש שלב אחר שלב:

העבודה של יועץ בטיחות אש היא תהליכית ומסודרת ומורכבת ממספר שלבים:

 1. ביצוע סיור מקדים במבנה – סיור מקדים של יועץ בטיחות אש שנועד לבחון את המבנה ובין השאר גם את דרכי הגישה אליו, אילו מערכות יהיה צורך להתקין וכיו"ב. בשלב הזה גם תערך פגישה ראשונית עם בעל המבנה לפני עריכת תכנית בטיחות אש.
 2. הכנת תכנית בטיחות אש למבנה – על מנת לקבל היתר בניה יש לדאוג לתכנית בטיחות אש בקובץ עבודה ( שתעמוד בהלימה לתקנים הרלוונטיים והעדכניים ביותר).
 3. פגישה עם מהנדס בטיחות – בשלב הבא מתקיימת פגי עם מהנדס בטיחות מטעם מערך כיבוי האש וההצלה הארצי. בכל תחנת כיבוי אש יש גם נציג שתפקידו לבדוק את תכניות בטיחות האש ולהעיר את הערותיו.
 4. הגשת תכנית בטיחות אש – כבר כמעט הגעתם לסוף התהליך. בשלב הזה יועץ בטיחות האש מגיש את התכנית לבעלי התפקידים המתאימים ברשויות הרלוונטיות ( מפקח ו/או מהנדס כיבוי).
 5. קבלת אישור – תהליך אישור התכנית ע"י הרשויות אורך כמספר ימים, אולם אישור התכנית לרוב מתבצע עד לחודש ימים. לאחר אישור התכנית, יועץ הבטיחות מעביר את התכנית המאושרת והחתומה לאדריכל ו/ או ליזם המבנה ואלה מגישים את התכנית לוועדת הבינוי בעירייה.

 

היתרונות שלנו

במן יועצים ומתכננים, מציעים לכם יתרונות רבים וביניהם:

 • ניסיון רב בתחום בטיחות אש
 • הובלה ותכנון פרויקטים למגוון לקוחות וחברות
 • מעטפת שירותי ייעוץ ובטיחות
 • מתן שירותי ייעוץ בטיחות אש גם למבנים קיימים וגם למבנים בתהליכי בנייה.
 • אמינות וזמינות
 • מחויבות לדרישות החוק והתקנים המחייבים
 • יחס אישי לכל לקוח

השירות ניתן בפריסה ארצית רחבה, ללקוחות מהמגזר הפרטי, העסקי והמוסדי. לפרטים נוספים, אתם מוזמנים ליצור עמנו קשר ונשמח לתאם פגישת ייעוץ ראשונית.

 

שירות ממונה בטיחות עץ ויועץ בטיחות על ידי צוות מקצועי, מנוסה ומוסמך. חברת מן יועצים ומתכננים – בטיחות לפני הכל

בוודאי נתקלתם בתיבת הזכוכית הקטנה ובתוכה פטיש אדום באחד הקרונות ברכבת ישראל, בארון מטף כיבוי במקום העבודה ובחנייה המסומנת בכניסה לבניין בו אתם מתגוררים, המיועדת לרכבי כבאות והצלה.בכל מבנה ציבורי או מקום עבודה, קיימים נהלי בטיחות אש. זוהי חובת החוק אשר מהווה גם תנאי הכרחי לקבלת רישיון עסק והיתרי בנייה.

ממונה ויועץ בטיחות אש

ממונה בטיחות אש – מטרות ויתרונות

המטרה של נהלי טיחות אש אינה להקשות על מעסיקים, אלא להפך. הנהלים נכתבים לאחר ביצוע ניהול סיכונים ואיתור ליקויי בטיחות, לאחר אינספור מקרים מצערים של שריפות ומצבי חירום בהם נגרמו פגיעות חמורות לחיי אדם, פציעות ונזק לרכוש. גם הליקוי הקטן ביותר, עלול להידרדר ולהפוך לאירוע חירום כמו שריפה גדולה, ללא נקיטת אמצעים מתאימים.

הלקחים שהופקו משמשים לכתיבת נהלים ותכנון אמצעי מיגון ובטיחות. באמצעות הטמעת נהלי בטיחות אפשר למנוע סכנות או לפחות למזער את הנזקים ולאפשר ניהול אירועים בצורה רגועה, נבונה ובטוחה.

נהלי בטיחות אש מהווים תנאי בסיסי לשמירה על שלמות ויציבות מבנים מתוך כווה להגן על חיי אדם ולשמור על בטיחותם של צוות העובדים במקום והמבקרים המגיעים מדי יום.

מינוי יועץ בטיחות אש

על פי תקנות ארגון הפיקוח על העבודה, יש חובה למנות גורם מקצועי שישמש כממונה בטיחות אש. החובה חלה על מקומות על פי המפורט בחוק ובהמשך מפורטים סמכויותיו ותפקידיו של הממונה.

ממונה בטיחות חייב להיות בקיא בנהלים למניעת שריפות והתנהלות במצבי חירום. לא כל אחד יכול להיות ממונה בטיחות, אלא רק מי שעבר את ההכשרה הנדרשת.

הכשרת ממונה ויועץ בטיחות אש

ממונה בטיחות חייב לעבור הכשרה מתאימה בקורס המיועד לממונים על בטיחות אש במבנים ציבוריים ומקומות עבודה. במהלך ההכשרה רוכשים בקיאות בחוקי הבטיחות ודרישות רשות הכבאות בנוגע לכיבוי אש, התנהלות במצבי חירום (כולל סימולציות), הכרות עם מערכות הבטיחות והציוד הקיים ונושאים רבים נוספים.

מטרת ההכשרה היא להסמיך את הממונה לגורם האחראי במקום העבודה לכל נושא בטיחות אש, כאשר הוא אמור לשמש ככתובת הן עבור העובדים וההנהלה והן עבור שירותי הכבאות במידת הצורך.

העבודה שלנו – השקט שלכם

אל תהיו שאננים. התנהלות נכונה וציות להנחיות החוק יכולים למנוע אסון ולחסוך מכם נזקים חמורים לציוד, רכוש ומעל הכל– פגיעה בחיי אדם. כדי לוודא שאתם נוקטים באמצעי הבטיחות הנדרשים במקום העבודה והעסק, אנחנו מזמינים אתכם ליצור עמנו קשר.

חברת מן יועצים ומתכננים מעמידה לרשותכם שירותי ייעוץ בטיחות כללי ושירותי ייעוץ בטיחות אש, כולל תכנון, ליווי ובקרה.

אחד מתפקידיו החשובים של ממונה בטיחות אש הוא להכין את תיק השטח לעסק. כמו כן, ממונה בטיחות האש הוא גם זה המכשיר את עובדי המתחם להתמודד עם מקרה שריפה, לערוך ביקורות על מוכנות המבנה להגנה מפני אש, להיות מעודכן בכל התקנים והדרישות בתחום ועוד. מומחי בטיחות האש של מן בטיחות ונגישות פועלים בתוך מעטפת רחבה של אנשי מקצוע מתחום הבטיחות והתכנון ומכוונים לתת לכם את השרות המקיף והמקצועי ביותר כדי לשמור על הבטיחות שלכם.

ממונה בטיחות אש: מה נדרש ממומחה זה?

ממונה בטיחות אש עובר הסמכה מיוחדת, שבמהלכה הוא לומד את דרישות החוק, את העקרונות ואת החשיבות של מיגון האש להגנה על המבנה, את התקנים בתחום מיגון אש, את השיטות למניעת התפשטות אש, הגנה על שלד פלדה נגד אש ועוד.

לבסוף, ממונה בטיחות האש צריך להיות מסוגל להטמיע את נושא הבטיחות באש והאמצעים למניעתה במפעלים השונים ובמקומות העבודה. בין היתר הוא יוכל להכשיר את העובדים לשימוש בציוד כיבוי אש, כי בזמן שריפה חשוב להיות בעל ידע ומיומנות כדי להגיב במהירות האפשרית ולהשתלט על הלהבות לפני שהן מתפשטות וגורמות לנזקים.

הממונה בנושא בטיחות האש מכיר את כל המערכות הקיימות, אך גם את אופן ההתגוננות בעת הצלה והושטת יד לעזרה וכן את דרכי הטיפול האפשרויות במקרים שבהם ישנם נפגעים. מתפקידו לתכנן נוהלי חירום.

הנהלים הנכתבים על ידי ממונה הבטיחות, מיועדים להגן על באי העסק, או המבנה וגם להגן על רכוש, אך בפועל – הנהלים האלה מגנים קודם כל עליכם – הבעלים והמנהלים הנושאים באחריות על המתרחש במבנה.

בטיחות אש על פי התקנים, הדרישות והחוק – מבטיחה לכם הגנה

מעוניינים בהגנה מפני נזקי רכוש, מפני פגיעה במוניטין של העסק ומפני תביעות והפסדים כספיים? כאן נכנסים לתמונה יועצי הבטיחות והמומחים של מן בטיחות ונגישות – המעטפת הרחבה של אנשי המקצוע מתחום התכנון, ההנדסה, האדריכלות והבטיחות. מומחים אלו מחזיקים בניסיון ובהכשרה הנובעים מניהול פרויקטים גדולים, מוסדיים, מסחריים ופרטיים. כל אלה מאפשרים לנו לתת לכם את ההגנה הטובה ביותר ולסייע לכם להגיע ליעד הבטיחות הרצוי עבורכם.

חברתנו מעניקה שירותי ייעוץ בטיחות לחברות, מוסדות ולקוחות פרטיים בפריסה ארצית רחבה, תוך התאמת השירות לכל לקוח באופן אישי ומחויבות לעמידה בדרישות החוק.

ממונה בטיחות אש בכיר

ממונה בטיחות אש בכיר

ממונה בטיחות אש בכיר הינו מומחה בעל ההכשרה לתכנן וליישם את מדיניות האש בעסק. בנוסף, יש ביכולתו לבדוק את התאמת מערכות גילוי וכיבוי האש של המוסד. בין אם מדובר בפעולות אלו או אחרות, כדי שתוכלו גם אתם להנחיל נהלי עבודה מסודרים, כמו גם לבסס דרכי התמודדות עם התלקחות ודליקות – צרו קשר עם מן בטיחות ונגישות. ה"אני המאמין" של חברה זו הינו: הבטיחות שלכם היא העבודה שלנו. בהתאם, עובדי החברה מציעים ליווי אישי, מקצועי ואדיב לקהל לקוחותיהם.

ממונה בטיחות אש בכיר: דגשים שונים

תפקידו של ממונה בטיחות אש בכיר הינו משמעותי ביותר. שכן, הוא מסייע לעסקים ולחברות בהטמעת נהלי בטיחות. זאת ועוד, מתוך מטרה לצמצם ככל הניתן את הסכנות והנזקים הנובעים משריפות ודליקות.

מעבר לכך, מומחה זה יעניק ייעוץ ויבצע הדרכות למנהלים ולעובדי החברה. כך, הם יוכלו להתנהל כראוי בשגרת היום-יום בעבודה ולשמור על בטיחות האתר ושלמותו וכמובן – לשמור על חיי העובדים.

לקבל את המענה מהמומחים

מעוניינים לקבל הכשרה בתור ממוני בטיחות אש בכירים? במסגרת הלימודים, תקבלו הכשרה מקיפה – החל מעקרונות התחקיר, עבודה נכונה ובטוחה עם חומרים בטוחים, הכנת תכנית הדרכה שנתית, שיקולי אש בעת התכנון ההנדסי ועוד.

כדי שתוכלו להיות סמוכים ובטוחים כי שטח העבודה בטיחותי, וכי בריאות העובדים נשמרת, יש לפנות אל ממונה בטיחות אש ולבקש את שירותיו. בשלב מכריע זה, ניתן לפנות אל חברת מן בטיחות ונגישות. חברה זו הוקמה על ידי נועם מימון, קונסטרוקטור, יועץ בטיחות ומורשה נגישות.

Summary
Review Date
Reviewed Item
יועץ בטיחות אש
Author Rating
51star1star1star1star1star
Software Name
יועץ בטיחות אש
Software Name
יועץ בטיחות אש
Software Category
יועץ בטיחות אש
למעלה

השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם

ּ