צרו קשר

  ּ

  כיבוי אש במוסדות לימוד ובתי ספר

  מערכות כיבוי אש נועדו למנוע אסונות בהם יכול להיפגע גוף אדם או רכוש. כל מערכת כיבוי אש חייבת להיבדק ולעבור בדיקות תקן על מנת שיהיה מוכן להשתמש בה בעת הצורך, במהלך אירוע בו יש שריפה.

  כבר מגיל קטן מלמדים ילדים בבית ספר מה צריך לעשות כאשר יש שריפה או כל דבר מסוכן אשר יכול לפגוע בגוף האדם. ישנם תרגולים רבים אשר מבוצעים באופן קבוע והם חלק מתוכנית של משרד החינוך בהם משתתפים כל תלמידי הבית ספר וכל סגל ההוראה.

  בדרך כלל שמתרחש תרגיל כיבוי אש, כל האנשים חייבים לצאת במהירות מחלל סגור ולהתפנות מיידית את כל השטח של הבית ספר. שריפה מתפשטת במהירות גבוה ביותר לכן יש לבצע את כל דרישות הכבאים במהירות רבה.

  תרגילים למטרות הצלה מבוצעים לרוב פעם אחד לפחות בשנה, בכל מוסד חינוכי אשר חייב לעמוד בתקן של משרד החינוך. הרבה מאוד ילדים אוהבים את היום בו יש את התרגילים הללו מכיוון שמצב זה יוצר גיבוש ויום כזה נהפך לשמחת הכלל בו כל התלמידים מפסיקים את שגרת הלימודים והזמן הולך לטובת ביצוע תרגילים אלו.

  בעבר היו מקרים של שריפות רבות כתוצאה מהדלקה של חפץ קטן כגון סיגריה אשר גרם לשריפה של ממש והצורך להשמנת כבאים אשר בעזרת שימוש בציוד כיבוי אש מכבים את השריפה.

  כיום ישנם קריטריונים ברורים בכל בית ספר לגבי אש:

  1)לא לעשן סיגריות

  2)אסור להדליק אש בקרבת מוסד לימודים

  3) במעבדות, הדלקת אש היא באישור המורה וכולל השגחה שלו בלבד

  כאשר מבצעים תרגילים בהם ישנה הדגמה של התנהגות בזמן שריפה ישנו איש צוות מומחה מתחום הכבאות אשר עובר עם התלמידים על התנהגות בזמן שריפה וכיצד מונעים אותה. בנוסף לכך ישנם במקומות בעולם בהם תלמידים מחויבים לענות על שאלון בכתב אשר מסכם את כל נושא יועץ כיבוי האש באופן מקיף.

  לא פעם אנו שומעים בחדשות כי ישנם מקרים בהם הדליקה התחילה כתוצאה מוונדליזם או מרשלנות וגרמה לנזקים כבדים במוסד חינוכי ומהסיבות הללו נושא האש הוא מאוד חשוב ואקטואלי במערכת החינוך.

  בסופו של דבר ציוד כיבוי אש נועד להציל חיים קודם כל ולכן כאשר ישנה שריפה הגורם האנושי הוא החשוב ביותר וכל אחד חייב לקחת אחריות אישית על מעשיו על מנת למנוע נזק בלתי הפיך שיכול לגרום להרג של קורבנות רבים בשריפה.

  במשך השנים רשימת ההרוגים כתוצאה משריפות עולה יותר ויותר ונראה כי מדובר על תופעה אשר מביאה צורך לערב רשויות מקומיות ומשרדי הממשלה לפתרון במצב הקיים.

  נושא האחריות האישית והלמידה על הסכנות כתוצאה ממשחקים באש צריך קודם כל להיות מועבר לכל ילד וילדה בבית דרך ההורים ורק לאחר מכן בבית ספר בשיתוף של מורים וצוותי כבאים מוסמכים אשר יעבירו הרצאות בפני כולם לצורך לימוד וחינוך של נושא הכבאות.

  למעלה

  השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם

   ּ